Blog BiotekPolska

Rezonans magnetyczny a makijaż permanentny

Rezonans magnetyczny a makijaż permanentny

Decydując się na zabieg pigmentacji rozważamy wszystkie zalety i wady takiego rozwiązania. Zastanawiamy się m.in., czy makijaż permanentny ma wpływ na wykonanie badania rezonansem magnetycznym.

Działanie rezonansu magnetycznego

MRI, czyli obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, to bardzo nowoczesna technologia pozwalająca lekarzom wnikliwie przyjrzeć się przekrojowi narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach. Badanie wykonywane jest w celu potwierdzenia, czy też wykluczenia pewnych chorób, więc gdy jest zlecane przez lekarza, nie powinniśmy z niego rezygnować.

Podczas badania przez nadprzewodzący magnez wytwarzane jest pole magnetyczne o bardzo dużym natężeniu. By badanie powiodło się, MR musi być odizolowany od wszystkich zewnętrznych fal elektromagnetycznych.

Główne przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego
 • Rozrusznik serca
 • Urządzenia podające leki jak np. pompa insulinowa
 • Implant ślimakowy
 • Neurostymulator
 • Ciała obce metalowe, np. opiłki metalu w gałce ocznej
Rezonans magnetyczny a makijaż

Efekty uboczne, które mogą pojawić się podczas bądź po badaniu rezonansem magnetycznym u osób z makijażem permanentnym odbierają im chęć do jego wykonania. Mówimy tutaj o efektach ubocznych takich jak:

 • Reakcje skórne
 • Uzyskanie przekłamanego obrazu podczas badania
 • Odczuwanie mrowienia podczas zabiegu
 • Wrażenie poparzenia podczas zabiegu

Wszystkie z tych efektów ubocznych są krótkotrwałe. Nie ma jednak raportów z badań, które jednoznacznie stwierdziłyby, że makijaż permanentny jest przeszkodą do wykonania badania rezonansem magnetycznym.

Co ciekawe nawet tradycyjny makijaż nie jest wskazany podczas badania rezonansem magnetycznym, ponieważ może zniekształcać obraz jaki uzyskamy.

Tatuaż a rezonans magnetyczny

Podczas wykonywania tatuażu pigment wprowadzany jest jeszcze głębiej, dlatego też skutki uboczne występują w tym wypadku częściej. Do efektów ubocznych możemy m.in. zaliczyć:

 • Uzyskanie przekłamanego obrazu
 • Podrażnienie skóry
 • Opuchlizna
 • Oparzenia

Niektóre z prac badawczych dotyczących oddziaływanie tatuażu na badanie rezonansem magnetycznym mówią o tym, że występowanie niepożądanych efektów w tym przede wszystkim uzyskanie przekłamanego obrazu związane jest z czarnym pigmentem i z okrągłymi wzorami

Jak chronić się przed skutkami badania rezonansem magnetycznym?

Makijaż permanentny nie może być powodem, dla którego specjalista odmawia nam badania. Nie może to być także powodem, dla którego my sami rezygnujemy z niego. Występowanie skutków ubocznych jest silnie związane z występowaniem w pigmentach do makijażu permanentnego i tatuażu tlenków żelaza oraz innych metali. W dobrej jakości barwnikach znajdziemy jedynie śladowe ilości metali ciężkich, dlatego też nie mają one wpływu na nasz organizm i wynik badania. Barwniki do makijażu permanentnego marki Biotek w składzie mają pigmenty nieorganiczne, jak i organiczne oraz dodatki dwutlenku tytanu i tlenku chromu. Rygorystyczne przepisy sprawiają, że barwniki wykonywane są w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo klienta.

Przed badaniem rezonansem magnetycznym naszym obowiązkiem jest powiadomić osobę, która będzie je wykonywała o tym, że mamy tatuaż, czy też makijaż permanentny. W niektórych wypadkach osoba wykonująca badanie odpowiednio zabezpiecza tatuaż oraz układa pacjenta, tak by zmniejszyć siły rotacyjne i translacyjnej. Szanse na wystąpienie skutków uczonych są znikome, jednak gdy tylko zauważymy u siebie niepokojące, objawy udajmy się jak najszybciej do lekarza.

Zostaw Komentarz

Your email address will not be published.