Blog BiotekPolska

Makijaż permanentny a proces gojenia

Makijaż permanentny a proces gojenia

To, jak szybko zregenerują się okolice pigmentowane po wykonaniu makijażu permanentnego, jest kwestią bardzo indywidualną. Wiek, rodzaj i stan skóry czy metoda pigmentacji, to jedne z podstawowych, ale nie jedynych zmiennych które mają wpływ na tempo zachodzących zmian.

Niezależnie od czasu, w jakim gojenie nastąpi, aby odbyło się bez żadnych niedogodności, należy odpowiednio dbać i pielęgnować miejsca pigmentowane. Co istotne, wszystkie te działania mają bezpośredni wpływ na trwałość i efekt finalny wykonanego makijażu.

Z tego powodu, po procedurze zabiegowej makijażu permanentnego na wybrany obszar zabiegowy, zostają przekazane szczegółowe informacje dotyczące zaleceń i zakazów, które muszą być rygorystycznie przestrzegane, aż do momentu pełnego wygojenia.

Gojenie makijażu permanentnego– krok po kroku

Po zabiegu mogą wystąpić delikatne reakcje skórne – podrażnienie i zaczerwienienie, opuchnięcie, uczucie napięcia, obolałość i wrażliwość. Są to reakcje które ustępują w przeciągu kilku do kilkunastu godzin po samym zabiegu.
Skóra charakteryzuje się właściwością do bardzo szybkiej regeneracji. Dlatego w ciągu 3-7 dni od zabiegu, w miejscach pigmentowanych powstają strupki, które sukcesywnie wyłuszczają się. W przeciągu kolejnych dni skóra jest już na tyle zagojona, że nie widać śladu wyłuszczania naskórka.
Samo powstanie strupków jest rzeczą naturalna. Co istotne, powinny one odpaść same – bez jakiejkolwiek ingerencji.

Gdyby doszło do celowego zerwania strupków, może to uszkodzić makijaż i pozostawić na skórze mikro uszkodzenia skóry, a nawet blizny!

W pierwszych dniach po zabiegu, makijaż permanentny wydaje się przerysowany i intensywny, ponieważ widzimy jedynie pigment osadzony w naskórku.

Nie należy więc wykonywać zabiegu pigmentacji w okresach ważnych życiowych wydarzeń, planowanych podróży itd. Sama decyzja o wykonaniu
zabiegu musi być przemyślana i dobrze zaplanowana, by skóra mogła się w pełni zregenerować a pigment osadził w skórze (agregacja pigmentu może potrwać do 6-8 tygodni).

Po wyłuszczeniu naskórka i odpadnięciu strupków, zdarza się zaniepokojenie, że wykonany makijaż w ogóle się nie przyjął. Dlatego najważniejsze jest dokładne poinformowanie o etapach gojenia, żeby
uniknąć niemiłych sytuacji i niepotrzebnego stresu na linii klient – linergistka.

Kiedy czas na drugi zabieg?

Jak wcześniej wspomniałem, pigment potrzebuje czasu, dlatego dopiero po 6-8 tygodniach możemy ocenić docelowy kolor, a także wykonać drugi zabieg tzw. dopigmentowanie. Podczas tej procedury nie tylko korygowany jest kształt makijażu, ale przede wszystkim wzmacniany kolor. Powtarzana jest również procedura pielęgnacyjna po zabiegu.
Sama stabilizacja koloru i pełen efekt makijażu klientka może ocenić po całkowitym jego wygojeniu. Może to potrwać nawet do trzech miesięcy, w zależności od predyspozycji organizmu klienta.

Czego nie wolno po wykonaniu makijażu permanentnego?

Ważne jest aby po zabiegu pielęgnować miejsca pigmentowane i przestrzegać kilku ważnych zasad:

Przed wszystkim nie drapać, nie trzeć, nie zrywać strupków, nie opalać, nie moczyć i STOSOWAĆ się do zaleceń osoby wykonującej zabieg.
Należy używać wyłącznie polecanych i rekomendowanych produktów kosmetycznych do pielęgnacji miejsc pigmentowanych.

Po zagojeniu skóry należy nadal o nią dbać, nie pozwalając na jej wysuszenie oraz stosować specjalne kremy ochronne.
Z założenia makijaż permanentny na dobrze nawilżonej i zadbanej skórze będzie wyglądał i utrzymywał się znacznie lepiej.

Autor: Krzysztof Majerski 

Źródło zdjęcia: pixabay.com|silviarita

Zostaw Komentarz

Your email address will not be published.